Tidigare vinnare


Finalvinnare

Finalvinnare Breeders' Crown 3-år ston

År 

Bana 

Ston 

Körsven 

Tränare 

1991 

Axevalla 

Miss Hambleton 

P Lindblom 

C-E Lindblom 

1992 

Mantorp 

Ina Scot 

K P Dahlström 

 

1993 

Örebro 

Lovely Godiva 

P O Pettersson 

 

1994 

Halmstad 

Tiba Lavec 

B I Arvidsson 

 

1995 

Eskilstuna 

Sissela Ås 

A Hamre 

 

1996 

Axevalla 

Styltan 

L Carlsson 

 

1997 

Romme 

Simb Capi 

P Lennartsson 

L Wikström 

1998 

Kalmar 

Rydens Randy 

C Lundström 

S Melander 

1999 

Halmstad 

Graceful Victory 

P Cederin 

 

2000 

Bergsåker 

Hilda Zonett 

R Bergh 

 

2001 

Färjestad 

Fortune Ado 

A-L Ljunggren 

 

2002 

Mantorp 

Rae Boko 

J Kontio 

M Nieminen 

2003 

Örebro 

Giant Diablo 

Ö Kihlström 

R Walmann 

2004 

Färjestad 

Suzanne 

S H Johansson 

 

2005 

Eskilstuna 

Joy Ås 

B Goop 

O Goop 

2006 

Axevalla 

Vala Boko 

J Kontio 

T Nurmos 

2007 

Romme 

Nursery Rhyme 

J Untersteiner 

R Walmann 

2008 

Eskilstuna 

Caddie Dream 

E Adielsson 

S H Johansson 

2009 

Eskilstuna 

Viola Silas 

F Persson 

 

2010 

Eskilstuna 

Aisle Stand 

P Lennartsson 

S Melander 

2011 

Eskilstuna 

Vincennes 

A Lahtinen 

S Lennartson 

2012 

Eskilstuna 

Fascination 

J Takter 

L I Nilsson 

2013 

Eskilstuna 

Amazon Am 

R Bergh 

 

2014 

Eskilstuna 

Olympia Tilly 

P Lennartsson 

H Pekkala 

2015 

Eskilstuna 

Treasure Kronos 

C Eriksson 

J Riordan 

2016 

Eskilstuna 

Rhyme Broline 

E Adielsson 

S Båth 

2017 

Eskilstuna 

Candy la Marc 

J Untersteiner 

L Marcussen 

2018 

Eskilstuna 

Conrads Rödluva 

Ö Kihlström 

D Redén 

  Finalvinnare Breeders' Crown 3-år h/v 

År 

Bana 

Hingstar/valacker 

Körsven 

Tränare 

1991 

Axevalla 

Noble Tilly 

T Jansson 

 

1992 

Mantorp 

Go Hammering 

Å Svanstedt 

 

1993 

Örebro 

Playmate 

F Fladen 

 

1994 

Halmstad 

Watkinson Say 

T Uhrberg 

G Söderberg 

1995 

Eskilstuna 

Trinity 

J Pärssinen 

 

1996 

Axevalla 

Jupiter Hornline 

S H Johansson 

 

1997 

Romme 

Kanaloa Sea 

P Södervall 

 

1998 

Kalmar 

Igor Brick 

R Malmqvist 

 

1999 

Halmstad 

Simb Zipper 

R Bergh 

 

2000 

Bergsåker 

Seth Bowl 

S ES Andersson 

T Jansson 

2001 

Färjestad 

Simb Moonrunner 

S H Johansson 

 

2002 

Mantorp 

Naglo 

Ö Kihlström 

S Hultman 

2003 

Örebro 

Opal Viking 

N Enqvist 

L Forsberg 

2004 

Färjestad 

Conny Nobell 

B Goop 

 

2005 

Eskilstuna 

Kung Lavec 

L Lindberg 

S Båth 

2006 

Axevalla 

Sillochnubbe 

J Kontio 

T Malmqvist 

2007 

Romme 

Sahara Dynamite 

J Kontio 

T Nurmos 

2008 

Eskilstuna 

Yield Boko 

B Goop 

T Nurmos 

2009 

Eskilstuna 

Red Hot Dynamite 

J Kontio 

 

2010 

Eskilstuna 

One Too Many 

Ö Kihlström 

S Hultman 

2011 

Eskilstuna 

Perfectly Enough 

Örjan Kihlström 

S Hultman 

2012 

Eskilstuna 

Barracuda River 

B Goop 

L Kolgjini 

2013 

Eskilstuna 

Jonesy 

T Korvenoja 

 

2014 

Eskilstuna 

Psycho 

B Goop 

 

2015 

Eskilstuna 

Pacific Broline 

B Goop 

 

2016 

Eskilstuna 

Grant Boko 

U Ohlsson 

R Liljendahl 

2017 

Eskilstuna 

Lucifer Lane 

J A Nilsson 

T L Nilsson 

2018 

Eskilstuna 

Global Welcome 

E Adielsson 

S Båth 

Finalvinnare Breeders' Crown 4-år ston 

År 

Bana 

Ston 

Körsven 

Tränare 

1991 

1992 

Romme 

Marcon Lady 

V Heiskanen 

I Persson 

1993 

Kalmar 

Ina Scot 

K P Dahlström 

 

1994 

Gävle 

Lovely Godiva 

P O Pettersson 

 

1995 

Bergsåker 

Tender Bride 

J Kontio 

P Salmela 

1996 

Färjestad 

Caphial 

S H Johansson 

Å Svanstedt 

1997 

Mantorp 

Birgitta Palema 

B Goop 

O Goop 

1998 

Örebro 

Fridhems Ambra 

S Söderqvist 

O Ousbäck 

1999 

Gävle 

Pine Princess 

Ö Kihlström 

N Sylven 

2000 

Eskilstuna 

Glory and Gold 

Ö Kihlström 

R Walmann 

2001 

Axevalla 

Yatzy Brodda 

J Kontio 

S Melander 

2002 

Romme 

Sugar Step 

J Pärssinen 

J Pärssinen 

2003 

Kalmar 

Countess Tomali 

Ö Kihlström 

R Walmann 

2004 

Halmstad 

Camilla Highness 

T Uhrberg 

P Puro 

2005 

Bergsåker 

Fama Currit 

P Ingves 

P Puro 

2006 

Färjestad 

Ausa T.Y.C 

T Uhrberg 

 

2007 

Mantorp 

Pau 

U Ohlsson 

T Lönn 

2008 

Eskilstuna 

Bobtail 

E Adielsson 

S H Johansson 

2009 

Eskilstuna 

Ibiza Broline 

P Lennartsson 

 

2010 

Eskilstuna 

Stepping Space 

J Untersteiner 

R Walmann 

2011 

Eskilstuna 

Nettan Palema 

Å Svanstedt 

 

2012 

Eskilstuna 

Miss Beniss 

B Goop 

T Nurmos 

2013 

Eskilstuna 

Youana 

P Untersteiner 

C Johansson 

2014 

Eskilstuna 

Backfire 

J Takter 

T Malmqvist 

2015 

Eskilstuna 

Trinity Zet 

D Redén 

 

2016 

Eskilstuna 

In Toto Sund 

Ö Kihlström 

D Redén 

2017 

Eskilstuna 

Unrestricted 

J Untersteiner 

 

2018 

Eskilstuna 

Mellby Free 

B Goop 

 

  Finalvinnare Breeders' Crown 4-år h/v 

År 

Bana 

Hingstar/valacker 

Körsven 

Tränare 

1991 

1992 

Romme 

Promotion 

L Forsgren 

S H Johansson 

1993 

Kalmar 

Copiad 

E Berglöf 

 

1994 

Gävle 

Zenit F. 

T Zackrisson 

 

1995 

Bergsåker 

Imposant Sund 

Ö Kihlström 

R Walmann 

1996 

Färjestad 

Cooltrain 

B BS Johansson 

 

1997 

Mantorp 

Kramer Boy 

J Takter 

 

1998 

Örebro 

Lass Zephyr 

O Goop 

 

1999 

Gävle 

Victory Tilly 

S H Johansson 

 

2000 

Eskilstuna 

S:t Göran 

S H Johansson 

 

2001 

Axevalla 

Energetic 

Ö Kihlström 

S Hultman 

2002 

Romme 

From Above 

Ö Kihlström 

S Hultman 

2003 

Kalmar 

Tsar d'Inverne 

R Bergh 

 

2004 

Halmstad 

Makhtoub Jet 

B Goop 

O Goop 

2005 

Bergsåker 

Triton Sund 

Ö Kihlström 

S Hultman 

2006 

Färjestad 

D.J.Seabrook 

R Bergh 

 

2007 

Mantorp 

Commander Crow 

J Takter 

P Puro 

2008 

Eskilstuna 

Sahara Dynamite 

J Kontio 

T Nurmos 

2009 

Eskilstuna 

Yield Boko 

B Goop 

T Nurmos 

2010 

Eskilstuna 

Prince Tagg 

R Karlstedt 

 

2011 

Eskilstuna 

Kadett C.D. 

R Bergh 

 

2012 

Eskilstuna 

Manalapan 

Å Svanstedt 

R Engblom 

2013 

Eskilstuna 

Digital Ink 

Ö Kihlström 

S Melander 

2014 

Eskilstuna 

Västerbo Fantast 

Ö Kihlström 

S Båth 

2015 

Eskilstuna 

Nuncio 

S Melander 

 

2016 

Eskilstuna 

Target Kronos 

A Kolgjini 

L Kolgjini 

2017 

Eskilstuna 

Cyber Lane 

J Untersteiner 

 

2018 

Eskilstuna 

Selmer I.H. 

M Forss 

 

Segerrikaste 1991 - 2018 

Körsvensligan 

Tränarligan 

Örjan Kihlström 

15 

Johansson Stig H 

Björn Goop 

11 

Stefan Hultman 

Jorma Kontio 

Roger Walmann 

Stig H Johansson 

Timo Nurmos 

Robert Bergh 

Robert Bergh 

J Untersteiner 

Stefan Melander 


info@sundbyholm.com

;

Samarbetspartners